Ošetření oddělků kyselinou mléčnou

Včely v paketu jsou 6 ks plástů

Z pohledu včelařů jedná se o oddělek

A proto na něj stačí “kuchyňská” chemie

Zde je text a odkaz na mojí stále oblíbenou metodu

Odkaz na web zde

Text

Ošetření oddělků kyselinou mléčnou PDF Tisk Email
Napsal uživatel MVDr. Zdeněk Klíma
Čtvrtek, 04 Duben 2013 09:23
V rámci tlumení varroózy je jednou z možností při použití organických kyselin také kyselina mléčná. Její 15% vodný roztok je velmi vhodný k ošetření především oddělků. Nevýhodou tohoto ošetření je vyšší pracnost, protože je potřeba vzít každý rámek včelstva do ruky. Je zapotřebí tedy zakoupit kyselinu mléčnou pro potravinářské účely, která je k dostání snadno ve vinařských potřebách, i s možností objednání přes internet. Jednoduše se naředěním s vodou připraví 15% roztok, který je určen pro tuto aplikaci. Ochranné rukavice ani respirátor není nezbytný, jedná se o velmi slabou koncentraci, ale i tak samozřejmě pracujeme venku, po větru a kapénky kyseliny zbytečně neinhalujeme.

 

K samotné aplikaci je nejvhodnější nádobka s rozprašovačem (klasická mlhovka), nejlépe tlakovací, kdy není nutno neustále při postřiku zaměstnávat zápěstí a i postřik je plynulejší a rychlejší. Cílem ošetření je tedy jemnou mlhou orosit všechny včely z obou stran rámku. Včely musí být dostatečně orosené, ale ne vyloženě smáčené.

 

Ošetření je velmi vhodné využít u oddělků, protože je včelstvo jen na pár plástech, ošetření je snadné, velmi levné a relativně i rychlé. Pokud je oddělek tvořen z matečníku, lze velmi dobře díky plodové pauze zasáhnout co největší počet samiček na včelách. Toto správně provedené ošetření je velmi účinné a přitom pro včely samotné celkem šetrné. I oddělky toto ošetření snášejí velmi dobře. Vhodné je, pokud se podaří najít matku, schovat si ji po dobu ošetření ve vychytávací klícce nebo jednoduše v uzavřené dlani. Matku není potřeba ošetřit :-).

 

Ošetření je velmi jednoduché a měl by si ho u oddělků každý zkusit. Je to metoda velmi dobrá, účinná a jednoduchá a mohla by se stát pravidelnou součástí tlumení varroózy bez použití syntetických akaricidů.

 

Já budu nadále testovat Orleánský ocet

I kdyby to mělo mít fatální výsledky

Věřím v ocet

Vyrábíme ocet&miso v dřevěných kádích a sudech

V.